5 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O AUDIORIVER FESTIVAL

13 lipca 2018 TEKSTY

Dlaczego Audioriver do festiwal wyjątkowy i jak to się stało, że ma tak wierną publiczność? W czym tkwi magia plaży w Płocku i jak był początek tej inicjatywy? Postanowiłem zbadać nieco historię i opowiedzieć o najważniejszych momentach. Momentach, które budują jej prestiż do dnia dzisiejszego. Przypomnę tylko, że tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 27-29 lipca. Na dziewięciu scenach usłyszymy między innymi Bonobo, Maribou State i Johna Talabota. Więcej info znajdziecie na tej stronie.


Pierwsza edycja festiwalu z bezpłatnym wejściem odbyła się w 2006 roku. Na trzech scenach wystąpiło wtedy prawie 60 artystów, wśród nich postacie dobrze znane do dziś: Paul Kalkbrenner, Goldie czy Dj Fresh. Impreza na plaży Płocku odbyła się w pierwszy weekend sierpnia (4-6.08) i zgromadziła 10 tysięcy festiwalowiczów.

W 2009 roku w Płocku po raz pierwszy w Polsce wystąpiło trio Moderat – kilkanaście dni przed tym jak supportowali Radiohead w Poznaniu. Podczas tej edycji zagrali jeszcze między innymi: Telefon Tel Aviv, Zoot Woman, James Holden, Crazy P, Joris Voorn czy Richie Hawtin, którego także w tym roku będzie można zobaczyć na Audioriver.

2013 rok to pierwszy sold out w historii festiwalu i co jeszcze ciekawsze – impreza wyprzedawała się także w kolejnych czterech latach. Daje to imponujące pięć wyprzedanych edycji z rzędu. Żaden inny festiwal w Polsce nie może pochwalić się taką sytuacją biletową. Warto dodać, że w 2013 roku w Audioriver uczestniczyło około 22 tysiące widzów, a rok 2017 to ponad 30 tysięcy festiwalowiczów. W ciągu tych lat do Płocka przyjechali między innymi: Tale Of Us, Mount Kimbie, Jamie Woon, GusGus, Underworld, Trentemøller, Little Dragon i Roisin Murphy.

Audioriver Festival może pochwalić się wieloma wyróżnieniami i nagrodami. W 2010 roku zajął 2. miejsce w rankingu najlepszych festiwali sierpnia w serwisie Resident Advisor. Rok później otrzymał nominacje do European Festival Awards. Wydarzenie było także w Top 10 najlepszych zagranicznych festiwali w plebiscycie UK Festival Awards. Audioriver wielokrotnie wygrywał również Munoludy i zajmował wysokie pozycje Brand New Awards.

W tym roku kolejny raz organizatorzy mają do zaoferowania całe mnóstwo atrakcji. Będą to między innymi warsztaty, wystawa, spotkania, stand-up oraz kino. Program Audioriver Sobótka to kilkanaście wydarzeń wokół trzech idei – eksperymentów muzycznych, czyli robienia własnej muzyki domowymi sposobami, rozmowy z twórcami o ich inspiracjach, a także odkrywania zupełnie nowych wymiarów dźwięków. Bardzo ciekawie zapowiada się rozmowa QUO VADIS TECHNO, którą poprowadzi Ula Kaczyńska oraz spotkanie z Izą Smelczyńską – muzykolożką i improwizatorką. W kinie do zobaczenia będą między innymi Amy i Mr. Gaga.