BRAND NEW OF 2017 #1 – SALK

18 grudnia 2016 Bez kategorii

SEALS, Edyta Górecka, Melika i Romantic Fellas – to właśnie oni otwierają czołową piątkę Brand New of 2017. Dziś przyszedł czas, by ogłosić zwycięzców tegorocznego zestawienia. Postanowiliśmy wybrać projekt, który naszym zdaniem wprowadza na polski rynek sporo świeżości w sposób interesujący, szczery i nienachalny. Jest nim zespół SALK.

Muzycy z Krakowa odkładają na bok banał i zapraszają do własnego świata wypełnionego pięknymi dźwiękami i tekstami. Nie muszą posługiwać się sztuczkami promocyjnymi, w ich wypadku najważniejsza jest szczerość – doskonale widać to po ich działaniach w portalach społecznościowych i na scenie. Króluje tam naturalność i spontaniczność, a w powietrzu unosi się chemia, która to wszystko scala. Dbają o najmniejsze detale, tworzą spójny projekt i co najważniejsze, nie robią niczego na siłę.

Co jest największym atutem SALK? Bezkompromisowość. Ich brzmienie nie jest kalką skandynawskich czy brytyjskich inspiracji, a pisząc i śpiewając po polsku, nie silą się na bycie „towarem eksportowym”, co gubi wielu debiutantów już na początku kariery. Swoją wrażliwość eksponują w sposób, który nie przyprawia o mdłości – muzyka SALK jest zrównoważona i w swojej równowadze wręcz magnetyczna. Brzmienie krakowskiego zespołu wypełnia dokładnie tyle dźwięków i przekazu, ile potrzebnych jest do zbudowania zainteresowania i przyjemnego, nieco tajemniczego nastroju. Najlepszym tego przykładem jest przeszywająca Matronika, piosenka, która do ostatnich taktów trzyma w napięciu.

Ich teksty to umiejętna gra słowem i metaforą, której daleko do grafomanii czy infantylności. Głos wokalistki, Marceli Rybskiej, unosi się nad partiami instrumentalnymi niczym mgła nad kryjącą tajemnice taflą ciemnej wody. W warstwie muzycznej znaleźć możemy dźwięki gitary czy pianina, jak i zgrabnie wkomponowaną w całość elektronikę. Nic, co słyszymy w utworach SALK, nie znalazło się w nich przypadkowo – to uszyte na miarę kompozycje, gdzie treść i forma nie starają się przerosnąć siebie nawzajem, a spotykają się w połowie drogi.

Dotychczas SALK podzielili się zaledwie kilkoma utworami, jednak sytuacja ta może się szybko zmienić. Formacja podpisała kontrakt z wytwórnią Nextpop. SALK coraz częściej koncertują. Muzycy wystąpili m.in. w cyklu Sofar Sounds we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.