SALK: Debiut niezwykły

16 czerwca 2017 TEKSTY

Gdy pod koniec 2016 roku tworzyłem listę Brand New of 2017, nie miałem właściwie żadnych wątpliwości – SALK musieli się na niej znaleźć. Powiem więcej, muzycy z Krakowa musieli to zestawienie wygrać. Tej pewności nabrałem po koncercie, który był jak mieszanka wybuchowa. Z jednej strony pojawiła się wysmakowana do granic możliwości elektronika, z drugiej ogromna melancholia w głosie i tekstach. I wcale obie te rzeczy nie kłóciły się ze sobą.

Słuszność grudniowej decyzji potwierdza także debiutancki album SALK. Krążek na sklepowych półkach pojawił się 21 kwietnia. Matronika to dwanaście piosenek, z czego siedem napisanych zostało w języku polskim. W całości da się zauważyć wpływy tradycji songwriterskiej, ale także współczesnych nurtów muzyki elektronicznej oraz post-rockowej ekspresji. Motywy w warstwie słownej, zaczerpnięte z różnych mitologii i wierzeń słowiańskich skontrastowane są z głębokimi, syntetycznymi basami i beatami. Wszystko to spotyka się z organicznymi dźwiękami, które tworzą kolejne warstwy, czasami ledwie słyszalne dla ucha, a w innym wypadku stanowiące trzon utworu. Fabułę i spójność tej płyty buduje przede wszystkim klimat wodny, a kolejne utwory wciągają siebie nawzajem w coraz większe głębiny, gdzie toczą dyskusję, osadzone wszystkie w jednym świecie, choć często w odmiennych klimatach.

Zespół będzie można w tym roku zobaczyć na dwóch ważnych letnich festiwalach. Oprócz tego, SALK zapraszają na solowe wydarzenia, między innymi w Krakowie, Katowicach, Warszawie i Poznaniu.

20.06 Kraków (Alchemia)
23.06 Warszawa (Hydrozagadka)
28.06 Poznań (Meskalina)
29.06 Gdynia (Open’er Festival)
08.07 Wrocław (ZaZoo Beach Bar)
10.07 Katowice (Katofonia)
30.07 Zakopane (Teatr Witkacy)
04-06.08 Katowice (OFF Festival)

ISLANDIA

09.08 Reykjavik
11.08 Rif
12.08 Dalvik