10 najważniejszych koncertów Tauron Nowa Muzyka Katowice 2017

04 lipca 2017 TEKSTY

Już w najbliższy czwartek (6 lipca) wystartuje jeden z najważniejszych polskich festiwali – Tauron Nowa Muzyka Katowice. Po raz dwunasty na kilku scenach zaprezentuje się spore grono artystów niebanalnych i ciekawych. W tym roku jest naprawdę na co czekać. W Katowicach bowiem zagrają muzycy z premierowymi płytami i ci, którzy do tej pory w Polsce się nie pojawiali. W związku z tym postanowiłem wybrać 10 koncertów, które zobaczę z ogromną przyjemnością. To moim zdaniem najważniejsze pozycje w programie, ale oczywiście na tym cała zabawa się na zakończy. z line-upu można wyciągnąć dużo więcej. Chociażby takie perełki jak Midi Lidi, Dr. Rubinstein, Mall Grab, Palms Trax czy Princess Nokia. A Wy na co najbardziej czekacie?


RY X

Pod tą nazwą ukrywa się Ry Cuming, wokalista i autor tekstów z Australii. Jego największe inspiracje to Pearl Jam i Jeff Buckley. Outsiderski, atmosferyczny pop RY X podbił serca fanów na kilku kontynentach, trafiając nawet do globalnych kampanii reklamowych wielkich korporacji. W 2016 roku artysta opublikował debiutancki album „Dawn”. Jego poboczne projekty to HOWLING oraz The Acid.

CAT POWER

Wokalistka i autorka piosenek, multiinstrumentalistka obecna na scenie alternatywnej od początku lat 90. Słynie z intrygującego połączenia oszczędnej gry na gitarze i fortepianie i emocjonującego śpiewu, odzwierciedlającego skrajne, intensywne emocje targające autorką. Jej minimalistyczna i niezwykle oryginalna twórczość wymyka się gatunkowym szufladkom. Nazywana czasem następczynią Marianne Faithful, albo „pierwszą diwą amerykańskiej alternatywy”. Karl Lagerfeld powiedział o Cat Power, że to „jedyna kobieta, której do twarzy z papierosem w dłoni”.

ROISIN MURPHY

Charyzmatyczna wokalistka pochodząca z Irlandii. Wraz z Markiem Brydonem założyła zespół Moloko, który szybko zdobył światową popularność za sprawą hitów „Sing It Back” i „The Time Is Now”. Po rozpadzie grupy Roisin kontynuowała z powodzeniem karierę solową. Jak dotąd opublikowała 4 albumy pod własnym nazwiskiem, z których pochodzą takie utwory, jak „Overpowered”, „Simulation” i „Let Me Know”. Obdarzona nietuzinkowymi możliwościami wokalnymi i wielką wyobraźnią muzyczną, Roisin słynie także z energetycznych występów na żywo.

SOHN

Wokalista, kompozytor, autor tekstów i producent. Urodził się w zachodnim Londynie, przez lata tworzył w Wiedniu, a obecnie mieszka w Kalifornii. Od chwili debiutu w 2010 roku porusza się na styku niezależnego R&B, popowej ballady i wrażliwej elektroniki. Dla kultowej wytwórni 4AD nagrał dwa dobrze przyjęte albumy – „Tremors” z 2014 roku i tegoroczny „Rennen”. Komponował nawet dla Rihanny, ale jego delikatne, pełne duszy piosenki bliższe są nagraniom Jamesa Blake’a i Jamiego Woona.

FOREST SWORDS

Matthew Barnes rozpoczął karierę od grania w lokalnych zespołach punkowych w Liverpoolu, ale spełnił się jako producent wielowątkowej elektroniki. W cenionej zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy twórczości spaja przeróżne inspiracje. Szerokie horyzonty muzyczne Forest Swords sięgają od hiphopu, przez twórczość Björk, po R&B, a przede wszystkim smolisty dub. Niezwykle spójne i wciągające struktury brzmieniowe trafiły na debiutancki album „Engravings” z 2013, którego następca „Compassion” ukazał się w maju 2017 roku.

GOLD PANDA

Producent oryginalnych beatów, inspirowanych w równym stopniu hiphopem, co różnymi gatunkami muzyki klubowej. Jego twórczość może budzić skojarzenia z nagraniami Four Tet i DJ Shadowa, ale Gold Panda potrafi sięgnąć także po motywy charakterystyczne dla minimal techno. Londyński beatmaker to bardzo płodny artysta. Od początku kariery w 2009 roku wydał 3 albumy i kilkanaście singli i EP, zmiksował również jedną z części popularnej serii DJ-Kicks.

ROMARE

Brytyjski multiinstrumentalista, DJ i producent nagrywający dla kultowej Ninja Tune. Pseudonim artysty pochodzi od imienia czarnoskórego mistrza kolaży Romare Beardena, którego sztuka powstawała ze skrawków cudzej twórczości. Współczesny Romare opiera swą muzykę także na sklejce – sampli z winyli, telewizji, DVD i kaset video oraz autorskich partii gitar, syntezatorów, a nawet mandoliny. Jego nagrania eksplorują ludzką emocjonalność, koncentrując się na sprawach miłosnych.

CLARK

Mistrz współczesnej elektroniki. W jego twórczości słychać m.in. IDM, electro, techno, ambient i glitchu. Jego połamane beaty to nie tylko efekt zaawansowanego programowania, ale również doskonałej gry na „żywej perkusji”. „Świat się kończy, a Clark pisze do tego ścieżkę dźwiękową” – pisał o jego muzyce serwis Pitchfork. Clark nagrał 8 albumów dla kultowej wytwórni Warp. W kwietniu ukazała się jego 9 płyta w dorobku, album „Death Peak”.

!!! (CHK CHK CHK)

Założony w Kalifornii, ale rezydujący na stałe w Nowym Jorku zespół słynący z jednoczenia punkowego brudu i chaosu z lekkością funku i wpływami muzyki klubowej. Mimo zmian składu, „wykrzykniki” grają nieprzerwanie od 1996 roku. Dzięki smykałce do chwytliwych, ale rozbudowanych kompozycji, stali się jedną z ikon fali „indie dance/dance punk” na początku stulecia. Nagrali wspólnie 7 albumów, w tym tegoroczny „Shake The Shudder”, opublikowany nakładem prestiżowej wytwórni Warp. W pracach nad ostatnią płytą brali udział m.in. didżeje Phil Moffa oraz Joakim.

MAX COOPER

Multimedialny artysta techno. Urodził się w Belfaście, ale na stałe mieszka w Londynie. Na co dzień doktor genetyki, w wolnych chwilach tworzy autorskie projekty muzyczne, wzbogacone o dokonania sztuk wizualnych. Tworzy melodyjną elektronikę, pełną odniesień do techno, ambientu, IDM i muzyki klasycznej, ale pozostającą w tanecznym, klubowym wymiarze. Remiksował tak różnorodnych artystów, jak Nils Frahm, Hot Chip, Agoria i Dominik Eulberg.