AUDIORIVER FESTIVAL

30 maja 2018 TEKSTY

Każdy festiwal powinien mieć headlinerów. Powinien posiadać w programie także swoich bohaterów. W historii festiwalu Audioriver znalazłoby się ich pewnie przynajmniej kilkunastu, a jak na tym tle wygląda tegoroczna odsłona imprezy? Postanowiłem wybrać wielką piątkę i nieco o niej opowiedzieć. Niekoniecznie wszyscy znajdą się na samej górze plakatu, ale ich obecność wydaje mi się ważna. Audioriver Festival odbędzie się  w dniach 27-29 lipca, oczywiście w Płocku.

JOHN TALABOT

Aż trudno uwierzyć, że za moment minie dokładnie 10 lat od wydania przez niego debiutanckiej EP-ki. I nie był to w żadnym stopniu zmarnowany czas. John Talabot udowadnia to właściwie przy każdym koncertowym spotkaniu. Bo współprace z innymi artystami dały mu jeszcze więcej pewności siebie i szlifowały talent. John otwarcie przyznaje, że czerpie wzorce m.in. z muzyki Moodymanna, chicago house i disco – zapewne dlatego jego pełne życia piosenki sprawiają, że tańczy nie tylko ciało, ale cieszy się również serce.

BONOBO

Nigdy nie wrzucono go w jedną szufladkę, właściwie przez całą (bardzo długą) karierę ciągle przed szufladkowaniem uciekał. Bo z jednej strony kojarzony jest z fantastycznymi tanecznymi utworami, z drugiej potrafi mocno wzruszyć. Nieprzypadkowo dobiera sobie współpracowników i każdy album traktuje jak osobną historię. Jest muzycznym perfekcjonistą i właśnie ta cecha została doceniona przez wielu innych muzyków, czego owocem są liczne remiksy czy kompozycje. Do Płocka przyjedzie z całym zespołem i będzie to jedyny koncert w tym roku w naszym kraju.

KAMP!

Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałaby dziś scena elektroniczna w Polsce gdyby kilka lat temu nie doszło do powstania zespołu KAMP! Mam wrażenie, że ich pojawienie się ośmieliło kolejnych i przetarło pewne szlaki. W 2012 roku Tomek, Michał i Radek wydali swój debiutancki album, który był właściwie kontynuacją wcześniejszych singli. W pewnym stopniu rewolucyjny stylistycznie okazał się drugi krążek (Orneta). Nie znalazło się na nim już tak wiele prostych melodii. Po tym dość krótkim skręcie w inną stronę, KAMP! zapowiadają powrót do piosenek. Co może wyniknąć z takiej deklaracji? Być może przekonamy się o tym także w Płocku.

BEN KLOCK

Rezydent kultowego berlińskiego klubu Berghain od 2005 roku i jeden z czołowych przedstawicieli sceny techno, bez którego trudno wyobrazić sobie już krajobraz muzycznego Berlina. Jego wieloletnia relacja z instytucją, jaką stał się Berghain, niewątpliwie pomogła Benowi zostać jednym z najważniejszych twórców muzycznych swojego pokolenia. Jego umiejętności doceniają giganci sceny – do współpracy zaprosili go m.in. Depeche Mode, Kerri Chandler, Robert Hood i Kenny Larkin. Na Audioriver zagra po raz drugi – wystąpił już w Płocku w 2015 roku.

RICHIE HAWTIN

To jeden z najważniejszych artystów muzyki elektronicznej na świecie, w swoim nowym audiowizualnym show łączy set DJ-ski i występ live. CLOSE – SPONTANEITY & SYNCHRONICITY bada związek między ludzką kreatywnością a innowacyjnymi technologiami, umożliwiającymi swobodę improwizacji. Dzięki umieszczonym na scenie kamerom widownia będzie mogła w czasie rzeczywistym śledzić interakcję między człowiekiem a maszyną, śledząc intuicyjne gesty Hawtina. Richie Hawtin od 25 lat wprowadza do elektroniki niezwykłe innowacje – m.in. dzięki projektowi Plastikman; oprogramowaniu Final Scratch, które doprowadziło do ogromnego rozwoju w stronę digitalowego DJ-ingu czy platformie detalicznej Beatport, której jest współtwórcą.