AUDIORIVER LAB

05 marca 2018 TEKSTY

Od kilku dobrych lat wszyscy zainteresowani dobrze wiedzą, że Audioriver to nie tylko dwa wakacyjne dni spędzone na plaży w Płocku. Oprócz świetnej muzyki, organizatorzy zawsze przygotowują całe mnóstwo dodatkowych atrakcji i wydarzeń towarzyszących. W tym roku ma być ich jeszcze więcej i mają być rozlokowane w różnych miejscach miasta. Nowością jest także nowa odsłona Konferencji. W 2018 roku spotkanie odbędzie się pod nazwą Audioriver LAB.

Poszerzamy pole działania i zamiast klasycznej konferencji proponujemy od tego roku model labowy – praktyczny, różnorodny, z bezpieczną przestrzenią do wymiany myśli i doświadczeń. Być może wszyscy trochę za bardzo odlecieliśmy w planowaniu i układaniu strategii, zamiast rozwijać swoją ciekawość i próbować na własną rękę tego co nam się podoba? Punkt ciężkości przenosimy więc na moc tworzenia i otwierania się na nieznane – informują organizatorzy.

Tegoroczna edycja Audioriver LAB odbędzie się już 7 kwietnia. Program składa się z wydarzenia otwierającego, dostępnego dla wszystkich uczestników i uczestniczek Labu, oraz z następujących po nim z trzech równoległych bloków. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki Labu będą mogli stworzyć swój własny plan dnia – na poszczególne spotkania i warsztaty będzie można zapisać się poprzez formularz udostępniony po zakupie biletu.

Wybrałem pięć spotkań, które moim zdaniem zapowiadają się najciekawiej. Kompletny program wydarzenia znajdziecie pod tym linkiem.  Tam także info o świetnym After Party. Gwiazdami są między innymi Scuba, Leon i Deas.

1. Jak tworzyć wydarzenia do-it-yourself? 

O tym dlaczego warto angażować się w małe, niszowe ale zajawkowe inicjatywy, które dzięki determinacji swoich twórców mogą stać się rozpoznawalnymi markami. Gość: Łukasz Strzelczyk – kurator sztuk wizualnych oraz sound artu. Organizator kilkuset koncertów muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, w Warszawie.

2. Jak się tworzy kulturalny squat – case study londyńskiej Red Gallery

W 2010 r. ekipa Red przejęła prawie pusty budynek o powierzchni prawie 3 000 m2, który wkrótce stał się jednym z najbardziej ekscytujących kulturalnych centrów Londynu. Red Gallery realizuje zróżnicowany program wystaw, instalacji, koncertów, imprez klubowych i filmowych Galeria z powodzeniem wprowadziła model biznesowy oparty na działaniach artystycznych, połączonych ze ścisłą współpracą ze społecznością lokalną oraz partnerami biznesowymi. Nieustanne konsultacje i bieżące odpowiedzi na potrzeby społeczności są sednem działania Red Gallery. Dzięki temu udało się stworzyć wielofunkcyjne miejsce, które stanowi przykład nowego podejścia i postrzegania przestrzeni wystawienniczej. Gościem tego spotkania będzie właśnie Ernesto Leal – założyciel i szef londyńskiej Red Gallery.

3. Jak tworzyć dobry storytelling?

Białostocki Up To Date Festival rok w rok zaskakuje działaniami promocyjnymi realizowanymi wokół wydarzenia. Jędrzej „Dtekk” Dondziło oraz Cezary Chwicewski opowiedzą o tym, jaki jest ich przepis na skuteczną komunikację. Usłyszycie m.in. o Pozdro Techno dla Seniorów czy akcji Wyślij Pocztówkę do Babci. Będziecie mogli zapoznać się bliżej, spojrzeć na produkcję wirali od kuchni oraz oczywiście zadać wszystkie nurtujące Was pytania

4. Jak bada się dźwięk?

Prezentacja współczesnych nurtów sound studies. Poszukiwanie nowych dźwięków w XX wieku dla wielu artystów było pracą badawczą, niczym praca w laboratorium brzmień. Równocześnie dźwięk stał się metodą badań rzeczywistości. Współczesne sound studies rozwijają się prężnie już niemal prawie od pół wieku, łącząc badania nad ekologią akustyczną, dźwiękowym dizajnem, etnomuzykologią, archeologią mediów, a także dzisiejszymi, historycznymi oraz przyszłymi pejzażami dźwiękowymi. Podczas prezentacji zostaną przedstawione najważniejsze współczesne nurty badań oraz wiodące środowiska.

5. Czym jest selfie – feminizm?

O upodmiotowieniu i konstruowaniu wirtualnej tożsamości. Zofia Krawiec opowie o trwającej właśnie do 14 kwietnia w lokal_30 wystawie „Na pozór silna dziewczyna, a w środku ledwo się trzyma” której jest kuratorką. A także o tym, czym jest selfie-feminizm i dlaczego Zofia uważa, że jest on jedną z teorii ujawniających problemy współczesności. Wyjaśni również, dlaczego jej zdaniem imprezowanie nie ma wyłącznie hedonistycznego wymiaru.