KATOWICE ŚWIĘTUJĄ URODZINY

06 września 2017 TEKSTY

Off Festival czy Tauron Nowa Muzyka sprawiły, że Katowice kojarzą mi się przede wszystkim z muzyką. Nic więc dziwnego, że urodziny tego miasta będą bardzo…muzyczne. Nie pierwszy raz włodarze stawiają na taki rodzaj świętowania. Warto przypomnieć, że w latach ubiegłych zagrali tam między innymi Morcheeba i Archive. W tym roku będzie podobnie, a wydarzenia z tym związane potrwają od 8 do 11 września. Czego można się spodziewać? Między innymi ukłonu nad zespołem The Police i koncertu dedykowanego Wojciechowi Kilarowi. Oprócz tego Jacek Cygan, Ania Broda i Józef Skrzek. Wybrałem także dwa wieczory, które moim zdaniem zasługują na szczególne zainteresowanie.

9 WRZEŚNIA (STREFA KULTURY)

Scena dedykowana world music w związku z organizowanymi w październiku targami WOMEX. Zagrają Trad.Attack! – Wielokrotnie nagradzane estońskie trio grające współczesną odmianę folku tej części Europy.Mówi się o nich, że postawili tradycyjną estońską scenę muzyczną „do góry nogami”. Choć istnieją dopiero od 2014 roku zdążyli wydać trzy albumy, zdobyć kilka prestiżowych nagród i odbyć międzynarodową trasę koncertową biegnącą przez 29 krajów – od Chile do Korei Południowej. Czerpiąc z archiwalnych nagrań tradycyjnych pieśniarzy, nie pozostają obojętni na to, co w muzyce nowe i prekursorskie.

Pojawi się także mistrz akordeonu i dwaj muzycy znani z King Crimson w wybuchowym trio. KTU to projekt stworzony przez wybitnego akordeonistę z Finlandii Kimo Pohjonena, któremu towarzyszą dwaj muzycy związani z legendarną rockową grupą The King Crimson: Trey Gunn (gitara Warra) i Pat Mastelotto (perkusjonalia). Historia KTU sięga dwóch duetów: Kluster, w skład którego wchodzą wybitni fińscy muzycy Kimmo Pohjonen i Samuli Kosminen (jako UNIKO zrealizowali wspólny projekt z Kronos Quartet) oraz TU – Pat Mastelotto i Trey Gunn, obaj związani z King Crimson (Mastelotto wciąż jest w składzie zespołu).

10 WRZEŚNIA (KINOTEATR RIALTO)

Wystąpią dwa solowe, młode projekty, które zdążyły już namieszać we francuskim środowisku. 1000 Chevaux-Vapeur (czyli 1000 Koni Parowych – dawna nazwa jednostki mocy Koń Mechaniczny) tworzy muzykę o wielkim potencjale tanecznym i transową. Inspiracji szuka wszędzie: techno, drum and bass, trip hop, ambiant. Komponuje, ale i śpiewa. Woodwire oferuje spokojniejsze klimaty, bliższe nurtowi downtempo. Jego muzyka jest bardziej oniryczna, a w jego dźwiękach można się zanurzyć jak w ciepłym morzu. Prawdziwe zaproszenie do sennych marzeń.