MDF SZCZECIN

12 września 2018 TEKSTY

Ciekawe festiwale wcale nie odbywają się tylko latem. W niektórych przypadkach można powiedzieć, że jest wręcz odwrotnie. Gdy dni stają się coraz krótsze i temperatury nie skłaniają aż tak do plenerowych aktywności, warto zwrócić uwagę na coś innego. Dziś chciałbym polecić pierwszą edycję festiwalu MDF. To skrót od trzech słów: MUSIC.DESIGN.FORM. Całkiem możliwe, że o tej inicjatywie jeszcze nie słyszeliście. Czas to zmienić.

MDF to cykliczny projekt o charakterze międzynarodowym, którego pierwsza edycja rozpocznie się już 19 września w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Idea festiwalu oparta jest o swoistą syntezę różnych dziedzin sztuki i zacieranie się granic między nimi, na styku których rodzą się nowe pomysły, inspiracje, eksperymenty i w końcu – dzieła. Wśród artystów znajdą się uznani na świecie kompozytorzy, projektanci, a także wizjonerzy i designerzy – zarówno ci, których czas poszukiwań dobiegł już końca oraz ci, którzy wciąż eksplorują nowe pola.

MDF to warsztaty, koncerty, wystawy, widowiska, wykłady i dyskusje.

Program całej imprezy jest naprawdę imponujący. Znaleźć w nim można między innymi warsztaty tworzenia instrumentów muzycznych z materiałów recyklingowych, świetnie zapowiadający się panel Trwałość, użyteczność, piękno i co dalej? czy koncert An Evening of Chamber Music by Philip Glass. Na szczególną uwagę zasługuje także wydarzenie Nawigator – muzyczny logotyp miasta, podczas którego widzowie będą mogli w niekonwencjonalny sposób zwiedzić różne przestrzenie miasta. Tutaj znajdziesz wszystkie punkty programu.

Fantastyczny FINAŁ – The Sound of Szczecin

Utwór zaprezentowany na finał jest efektem wyjątkowej akcji, która została przeprowadzona w dniach 17 i 18 kwietnia 2018 roku w Szczecinie. W tych dniach ulice miasta przemierzały specjalne oznakowane auta, wyposażone w urządzenia zbierające geodane zjazdy, które zostały następnie przekształcone na kody binarne, a te – w kody muzyczne. Dane, stanowiące podstawę do stworzenia utworu „The Sound of Szczecin” zbierali znani szczecinianie, m.in. muzycy, aktorzy, dziennikarze i przedstawiciele placówek kulturalnych. Utwór zostanie po raz pierwszy wykonany właśnie podczas finału festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie oraz synth-popową grupę Apparatjik. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć jak brzmi Szczecin.

Należy zwrócić uwagę także na drugą część ostatniego dnia festiwalu. W sali symfonicznej odbędzie się to światowa prapremiera orkiestrowej wersji utworu „Heroine of our time”, opartego na materiale muzycznym do powstającej opery o tragicznym życiu meksykańskiej artystki cyrkowej Julii Pastrana. Historia o osobliwej kobiecie z brodą, jej losie i samotności zostanie opowiedziana muzyczno-świetlnymi obrazami tworzonymi wspólnie przez grupę Apparatjik, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, a także Conchę Buikę – hiszpańską wokalistkę i kompozytorkę.

Wszystkie dodatkowe informacje o festiwalu MDF znajdziecie oczywiście na oficjalnej stronie oraz na facebooku, polecam!