Nowa Muzyka: Nilüfer Yanya

09 kwietnia 2017 Nowa Muzyka

Ma nieco ponad 20 lat i trzy teledyski na koncie. Gdyby nie zajmowała się muzyką, najpewniej powiązałaby swoje życie z modą. Mowa o młodej i niezwykle zdolnej artystce z Londynu, o której z każdym dniem robi się coraz głośniej. Ja już uzależniłem się od jej muzyki, poznajcie Nilüfer Yanya!

Wokalistka wywodzi się z muzycznej rodziny i to właśnie rodzice mieli największy wpływ na to, że w wieku sześciu lat usiadła przy pianinie. Początkowo marzyła o byciu częścią zespołu, jednak gdy zaczęła pisać swoje pierwsze piosenki, uświadomiła sobie, że kocha samotną pracę i niezależność. Jej najwięksi muzyczni idole to Jeff Buckley i Nina Simone. Nilüfer Yanya ma tureckie korzenie i ojciec twierdzi, że można je znaleźć w powstałych kompozycjach.

Teledyski, wizerunek i sama muzyka jest trochę oldschoolowa. Nilüfer trudno wrzucić do modnych kategorii gatunkowych. Nie używa w swojej muzyce elektroniki, nie rapuje, nie jest też plastikowo poprawna. Młoda artystka postawiła na minimalizm i powściągliwość instrumentalną. Co ciekawe, na kilku nagraniach live można zauważyć, że na scenie towarzyszy jej tylko gitara i saksofon. Wszystko brzmi przy tym kompletnie i pięknie.

Posłuchaj i zobacz trzy zaprezentowane do tej pory nagrania: