Definicja polskiej muzyki — OFF Festival 2017

27 lipca 2017 Bez kategorii

OFF Festival prezentuje najwybitniejsze zespoły z całego świata oraz projekty nieoczywiste i wyjątkowe. Organizatorzy nie zapominają jednak o rodzimej scenie muzycznej, dlatego program co roku dopełniany jest wszystkim, co w Polsce najlepsze. Podobnie jest tym razem, bo na kilku scenach będzie można zobaczyć i posłuchać świetną reprezentację z kraju nad Wisłą. W związku z tym postanowiłem wybrać pięć pozycji line-upu, które moim zdaniem definiują polska muzykę. Definiują ją tu i teraz.

Festiwal odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia. Oczywiście w Katowicach.


NEW PEOPLE

Nieczęsto w Polsce powstają tzw. supergrupy. Dlatego warto wspomnieć i przede wszystkim sprawdzić na żywo New People. W składzie tego projektu znaleźli się muzycy związani między innymi z The Car Is On Fire, Drekoty czy Crab Invasion. Artyści dają upust swojej fascynacji wczesnym nagraniom wytwórni Motown, soft-rockiem lat 70., czy dokonaniom Radiohead – brzmi zachęcająco? Moim zdaniem niezwykle intrygująco.

SALK

Na ich facebookowym profilu zazwyczaj można spotkać sporo ironii i żartów sytuacyjnych. Do muzyki, SALK podchodzą jednak (na całe szczęście) z większą powagą. Czego niewątpliwym efektem jest dopracowana w każdej sekundzie debiutancka płyta wydana w kwietniu tego roku. Młodzi muzycy (podobnie jak wspomniane niżej LOR) prezentują sporą dawkę emocji, ale na tym nie kończą. Idą o krok dalej i na koncertach porywają ludzi nawet do tańca.

RALPH KAMINSKI 

To jeden z tych przykładów pokazujący, że tylko konsekwencją i pracą można osiągnąć naprawdę wiele. Ralph Kaminski swój debiutancki album wydał w 2016 roku i właściwie z marszu zaczął rozkochiwać w sobie kolejnych słuchaczy. Muzyka, słowa i prawda – tym młody muzyk wyróżnia się na tle innych. Zagrał w ostatnim czasie na kilku ważnych festiwalach i wyprzedał swoje pierwsze klubowe koncerty – oby tak dalej!

BLUSZCZ

Najświeższy nabytek Brennnessel – labelu powołanego do życia przez zespół KAMP!. Jego członkowie to bracia – Jarek i Romek, którzy wcześniej współtworzyli między innymi projekt Atlas Like. Już swoim pierwszym utworem wzbudzili niemałe zainteresowanie, teraz przychodzi czas na premierowy koncert. I już przynajmniej z tego powodu warto wybrać się na Bluszcz podczas tegorocznego Offa, bo trudno podejrzewać jak wypełnią 30 minut na scenie.

LOR

Są młode, wrażliwe i niezwykle utalentowane. Chociaż brzmi to jak kolejny banalny opis, każdy koncert potwierdza prawdziwość tych słów. Mają na swoim koncie kilka utworów zamieszczonych w internecie i kilkanaście występów na za sobą. Również tych zagranych poza granicami Polski. LOR potrafią wzruszyć i uspokoić muzyką, a spontaniczną (?) konferansjerką między poszczególnymi utworami nawet rozbawić.