TNM2017: Tam trzeba być!

15 maja 2017 TEKSTY

Przed nami 12. edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Znamy już wszystkich artystów, którzy w dniach 6-9 lipca pojawią się w Katowicach. Przyszedł więc czas na krótkie podsumowanie i zachęcenie do udziału niezdecydowanych. Chociaż w przypadku tegorocznej odsłony imprezy, zbyt wielu słów nie potrzeba – program mówi sam za siebie.  Organizatorzy zasługują na wielkie brawa za stworzenie różnorodnej mieszanki dźwięków. Ja drugi weekend lipca spędzę na południu Polski i czuję, że tych muzycznych wrażeń na długo nie zapomnę. A dlaczego wybieram się na Taurona? Powodów jest naprawdę sporo…

Po pierwsze: Gwiazdy! Nie wstydzę się tego słowa, bo na Tauronie będziemy obcowali z gwiazdami, które nie są na pierwszych stronach gazet. Te postacie swoją pozycje zawdzięczają konsekwencji, ciężkiej pracy i przede wszystkim ogromnemu talentowi. To artyści popularni, a tacy jak dobrze wiemy, na każdym festiwalu muszą zajmować swoje miejsce. W Katowicach pojawią się między innymi Roisin Murphy, SOHN, Ry X, Cat Power, Gold Panda czy Gang Gang Dance. Już to zestawienie brzmi po prostu wybornie! Po drugie: Magia! Jest w tym programie duże grono artystów, którzy na żywo dostarczają słuchaczom wrażeń nie tylko muzycznych, ale też wizualnych. Nie mam na myśli wielkich, rozbudowanych widowisk z fajerwerkami i konfetti. A raczej piękne wizualizacje potrafiące cieszyć oko i zachwycać w każdej minucie. Warto wspomnieć takich artystów jak Max Cooper, Clark i Christian Löffler.

Nie można też pominąć muzyków, którzy od początku do końca będą dbali o naszą kondycję fizyczną. Mall Grab, Hercules & Love Affair, !!! (chkchkchk), Who Made Who, Lucy czy Fur Coat najpewniej nie pozwolą ani na moment stać w miejscu. Na festiwalu pojawi się również silna reprezentacja polskich artystów. Wybór nie musiał i nie był oczywisty. W Katowicach swoją muzykę zaprezentują między innymi Kroki, Marcin Masecki, Wacław Zimpel, Rebeka, Chloe Martini i SOTEI.

Świetny koncert otwarcia (The Cinematic Orchestra) w Sali Koncertowej NOSPR, do tego ponad 60 występów na ośmiu scenach – właśnie tak zapowiada się wyjątkowa edycja TNM 2017. Polecam, tam po prostu trzeba być!

6.07.2017 (Koncert otwarcia)

The Cinematic Orchestra

7.07.2017

Cat PowerMax Cooper — !!! (chkchkchk)
Clark — Dr. Rubinstein — Gang Gang Dance — Forest Swords
Kangding Ray — Mall Grab — Romare — Princess Nokia
Who Made Who — Frederic Robinson — Fur Coat — Palms Trax
Shackleton — ROS Addiction & Mono — Porter Ricks
Fabio & Grooverider feat. MC Felon — Demdike Stare — Egopusher
Avalon Emerson — AUX 88 — DEAS/AGIM — Hatti Vatti — Kroki
Marcin Masecki — Niemoc — Wacław Zimpel
Ten Typ Mes — Taco Hemingway

8.07.2017

Róisín Murphy — SOHN — Ry X
Hercules & Love Affair — Gold PandaChristian Löffler & Mohna
Lucy — Michael Mayer — Paula Temple — William Basinski — Ho99o9
I-F — Midi Lidi — WaxVax — Új Bála — Thomas Brinkmann
ROS Addiction — Nazira — Mark Ernestus’ Ndagga Rhythm Force
Luke Vibert — Kenny Larkin — Felicita — dBridge & SP:MC — Dtekk
BNNT — Chloe Martini — Food & Hilde Marie Holsen — LOTTO
Mazut — Mchy & Porosty — Piernikowski — Rebeka — SOTEI
Fisz Emade Tworzywo

9.07.2017 (Koncert zamknięcia)

William Basinski – The Disintegration Loops