Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 24, 2018 in Z innej beczki |

Historia Totalizatora Sportowego oraz jego przemiany w Polsce na przestrzeni kilku dekad

Historia Totalizatora Sportowego oraz jego przemiany w Polsce na przestrzeni kilku dekad

Historia powstania Loterii Totalizatora Sportowego

Loteria jest od zawsze organizowana przez Totalizator Sportowy. Gra jest obecna w Polsce od czasów powojennych, czyli od 1957 roku. Nazwa loterii występowała również pod nazwą: ,,Główna gra liczbowa loterii,,.

Start oraz niezmienna główna reguła loterii od dekad

,,Loteria Toto Lotek,, zadebiutowała w Polsce w 1957 r. Od początków jej istnienia obowiązuje jedna i niezmienna reguła gry. Podczas losowania prowadzący wybierał 6 z 49 losowanych liczb. Istotny był również fakt (i tak też głównie jest po części aż do dziś), że Totalizator Sportowy operował zakładami piłkarskimi, natomiast pieniądze zebrane z rozprowadzania kuponów do gier/ losowań, miały wspomagać budowę i modernizację obiektów oraz urządzeń sportowych.

Zmiany w Loterii po roku 1965

Gra nieustannie szła w nieustanny rozwój. Jako pierwsze losowanie podwójnego zakładu w,,Toto Lotka,, odbyło w marcu 1965 r. Z kolei, dziesięć lat później, czyli w roku 1975 zmieniono nazwę loterii na,,Duży Lotek,,. Jeszcze później, bo w czerwcu 1984 r. losowania przeniesiono z wolnej niedzieli na wolną sobotę (kiedyś nie istniała jeszcze w Polsce określenie,,weekend”).

Kolejna istotna, duża zmiana w loterii, od roku 1991

Następna dość duża i istotna zmiana nastąpiła w,,Dużym Lotku,, w 1991 r. , kiedy został wprowadzony system gwarantowaną pulę wygranych I stopnia. Właśnie ta zawrotna kwota pieniężna, będąca 1 mld starych złotych zachęciła Polaków do dalszej gry w loterii, wtedy jeszcze loteria była niewystępującą pod nazwą ,,Lotto,, . Dodatkowo również pojawiła się niezmienna- stała wysokość wygranej za trafienie tzw.. 3. „Trójki” liczb.

Niezwykły rok 1997 to rok dwóch kumulacji w loterii

Rok 1997 okazał się niezwykły, niepowtarzalny dla tej loterii liczbowej, wtedy to właśnie- w odstępie jedynie dwóch miesięcy miała miejsce kumulacja oraz podwójna kumulacja. W tamtym czasie również wprowadzono zmianę w ilości losowań, które zaczęły odbywać się już trzy razy tygodniowo – we wtorki, czwartki oraz soboty.

Zmiana nazwy loterii

Oficjalnie dnia: 9 października 2009 r. ,,Duży Lotek,, zmienił nazwę na ,,Lotto, – nazwa ta funkcjonuje do dnia dzisiejszego, roku 2020..

Krótkie wspomnienie,, Małego Lotka,,

W historii polskiego Totalizatora Sportowego obecny był kiedyś również,,Mały Lotek,, , w którego czasie prowadzący -w trakcie gry wybierał 5 z 35 liczb. Na początku istnienia,,Małego Lotka,, losowania odbywały się raz w miesiącu. W późniejszym czasie losowania zaczęto przeprowadzać raz na tydzień. Gra,, Mały Lotek,, zapewniał Polakom nieprzerywalną rozrywkę przez 13 lat, ostatnia jego gra miała miejsce w 1986 r.