Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 10, 2020 in Imprezy i rozrywka |

Papuga żako- ile kosztuje?

Papuga żako- ile kosztuje?

Papuga żako to inteligentne zwierzę. Ile kosztuje papuga żako, skąd pochodzi, jak ją rozpoznać?

Żako – pochodzenie

Żako pochodzi z Afryki i zamieszkuje gęste lasy. W sklepach dostępne są dwa podgatunki tej papugi, potocznie znane jako żako kongijskie i żako liberujskie. Żako kongijskie naturalnie występuje w południowo- wschodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej po zachodnią Kenię, Kongo i Tanzanię. Z kolei żako liberyjskie zamieszkuje obszary południowej Gwinei, Liberii oraz zachodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej. Żako może żyć od 50 do 80 lat.

Wygląd żako

Żako kongijskie jest dużym ptakiem o szarym ubarwieniu i soczystej czerwieni sterówek. Z kolei żako liberyjska ma ciemniejsze upierzenie i jest mniejsza.

Przyjazny ptak

Żako potrafi naśladować mowę ludzką, o ile czuje się swobodnie w towarzystwie. Nie każdy ptak opanuje jednak mówienie, za to na pewno się z tobą zaprzyjaźni. Jest równie wierna jak pies, domaga się pieszczot i towarzystwa, jednocześnie dość hałaśliwy, przez co nawet, jeśli zostaniesz z nią sam na sam w mieszkaniu, nie będzie cicho. Potrzebuje towarzystwa człowieka przez większą część doby. Jest ruchliwym zwierzęciem, inteligentnym i przyjaznym. Ponadto ptak ten ceni sobie rutynę i zmiany mogą prowadzić do zachowań autodestrukcyjnych.

Ile kosztuje żako?

Młodsze osobniki są droższe choćby dlatego, że łatwiej się je oswaja. Ceny najtańszych zaczynają się od pięćset złotych. Wiele zależy od ogólnej kondycji ptaka i jego stanu zdrowia. Młode osobniki mają szare tęczówki, dopiero w drugim roku życia zaczynają przebarwiać się na żółto. Nie należy jednak kierować się ceną, lecz zdrowiem okazu. Braki w upierzeniu mogą świadczyć o chorobie lub tendencji do wyrywania sobie piór, więc nawet jeśli papuga żako jest tania, to nie ma pewności, że długo pożyje i nawet w komfortowych warunkach nie zaprzestanie autodestrukcji. Nie warto także oszczędzać na wyżywieniu żako, ponieważ dobrze odżywiony ptak będzie cieszył się dobrym zdrowiem.