Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 3, 2021 in Imprezy i rozrywka |

Sposoby na dbanie o swoje płyty winylowe

Sposoby na dbanie o swoje płyty winylowe

Płyty winylowe zyskują coraz większa popularność, można powiedzieć, że zaczynają się nimi interesować już nie tylko kolekcjonerzy, ale zwykli ludzie, którzy trochę bardziej cenią sobie muzykę. Nie ma co kłamać, że muzyka z gramofonu ma swój niepowtarzalny i charakterystyczny klimat. jest po prostu wyjątkowa. To pewnie dlatego ludzie coraz częściej sięgają po te płyty.

Płyty winylowe w obecnych czasach są sporo warte, więc jeśli już zaczynamy je kolekcjonować albo mamy ich chociaż kilka, dobrze jest o nie dbać najlepiej jak to możliwe. Wbrew pozorom dbanie o płyty nie jest trudne, ani wyjątkowo czasochłonne.

Przechowywanie płyt

Sposobów na to jak dbać o swoje płyty winylowe jest naprawdę dużo w internecie, jednak żeby przekopać się przez masę artykułów potrzeba czasu. A tak naprawdę najważniejszym elementem dbania o płyty jest ich przechowywanie. Te czarne perełki bardzo mocno przyciągają kurz, który źle wpływa na dźwięk wydobywanej muzyki oraz niestety bardzo łatwo może niszczyć nie tylko daną płytę, ale także igłę od gramofonu. Dobrze jest wiedzieć, że właśnie igła jest jednym z najdelikatniejszych elementów.

A więc jak przechowywać płyty? W oryginalnych opakowaniach. Jeśli używamy płyt, a nie trzymamy ich wyłącznie kolekcjonersko w domu, warto wkładać je do papierowych koszulek albo okładek. Wtedy mamy pewność, że nie dostanie się do nich niechciany kurz. Jeśli jednak posiadamy płyty znacznie cenniejsze, dobrze jest wtedy kupić specjalne ramki. Zabezpiecza one płyty, a w dodatku mogą służyć jako niesamowita ozdoba mieszkania, np. na ścianie.

Jak czyścić płyty

No dobrze, ale czasami mimo dobrego i szczelnego przechowywania, płyty się zabrudzą. Co wtedy? W internecie lub odpowiednich sklepach jesteśmy w stanie dostać odpowiednie szczoteczki do winylowych płyt. Wtedy kładziemy po prostu płytę na gramofonie i zanim ustawimy ramie z igłą, kładziemy szczoteczkę na płycie i czekamy kilka kółek, aż szczoteczka sama zbierze kurz.

Są jednak przypadki, kiedy płyty są stare i bardzo długi czas były nieużywane. Co zrobić w takim przypadku? Są dwa sposoby. Jednym jest specjalna myjka, jest to jednak drogi i pracochłonny sposób, ponieważ jej rozkładanie i chowanie zajmuje dużo czasu.
Innym sposobem jest specjalna delikatna szmatka oraz dobry płyn, specjalnie do tego przeznaczony. Spryskujemy płytę i delikatnie czyścimy ją okrężnymi ruchami.

Jak widać czyszczenie i dbanie o płyty jest proste i nie wymaga od nas dużo czasu. Jednak daje nam pewność, że płyty posłużą nam jeszcze przez długi czas.