W świecie piwa
Trudno sobie wyobrazić grilla, czy oglądanie meczu przed telewizorem, bez odpowiedniego zaopatrzenia w postaci piwa. Ten napój alkoholowy należy do jednych z najczęściej wybieranych w naszym kraju. Na przestrzeni lat powstało tak wiele odmian i smaków tego trunku, że niejednokrotnie musimy sporo się natrudzić, aby wybrać swój ulubiony. Jakie są rodzaje piw, przekonajcie się sami.
Jak wytwarza się piwo?
Proces produkcji piwa zaczyna się od zalania ciepłą wodą rozdrobnionego słodu (jęczmienia). W celu wydobycia cukrów następuje proces podgrzewania, który jest istotny, ze względu na dodawane w późniejszym etapie drożdże, które mają za zadanie przerobić ciecz w piwo. W tym momencie wywar nazywa się brzeczką i podgrzewa się ją 2 razy. Po tym okresie zaczyna się okres fermentacji, kiedy dodawane są drożdże piwowarskie i w końcu także chmiel. W procesie wytwarzania piwa kryje się tajemnica poszczególnych ich rodzajów, gdyż zależą one od użytych składników i dobranych dodatków.
To jakie są te rodzaje?
Podstawowym podziałem piw jest ich rozróżnienie na trunki górnej fermentacji i dolnej fermentacji. Piwa górnej fermentacji odznaczają się dużo bardziej złożonym smakiem niż dolnej. W dalszym rozłożeniu, te dwie kategorie można znowu podzielić na pomniejsze.
Piwa dolnej fermentacji
Do piw dolnej fermentacji zaliczymy m.in. lager, pilsner, koźlak, czy porter bałtycki. Przechodzą one proces fermentacji w temperaturze od 5 do 13 stopni Celsjusza. Lager charakteryzuje się zawartością ok. 5% alkoholu i jest to piwo goryczkowe, wytrawne, jasne. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się te z nutą żywiczną lub cytrusową. Pilsner odznacza się złożonym smakiem, w którym przeważa słód, jednak jest on przerwany na chwilę wyczuwalną goryczką. Może występować z lekką nutą maślaną. Kolejny koźlak, wyróżnia się ciemnym kolorem i chlebowym posmakiem. Zawiera ok. 7% alkoholu. Porter bałtycki natomiast jest jednym z najmocniejszych piw, gdyż ma w sobie ok.10% alkoholu. Charakteryzuje się również dużą ilością aromatów, m.in. karmelowego, kawowego, wiśniowego, orzechowego.
Piwa górnej fermentacji
Rodzaje piw górnej fermentacji, to trunki fermentujące w temperaturze od 15 do 30 stopni Celsjusza. Wyróżniamy: ale, portery i stouty. Piwa ale swoją unikatową cechę zdradzają jeszcze przed spróbowaniem. Chodzi o mocny, chmielowy zapach. Próbując ten rodzaj piwa, mamy do czynienia z bogatym bukietem owocowych nut. Portery odróżnimy po ich delikatnym smaku. Zazwyczaj jest on zacierany z dodatkiem płatków kukurydzianych, cukru i słodu karmelowego. Ostatni stout jest piwem, w którym nie odnajdziemy za dużo słodyczy, gdyż przeważa w nim goryczka. Posiada ciemną barwę.
Degustując przeróżne rodzaje piw (irishbar.eu), wyruszamy w pełną zagadkowych smaków podróż. Wielbicielom tego trunku, a także tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z piwem, rokrocznie jest organizowanych wiele festiwali piwa. Może to na którymś z nich, odkryjesz swój ulubiony rodzaj i smak?
Najnowsze komentarze