Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 12, 2021 in Imprezy i rozrywka |

Jak czyścić płyty winylowe?

Jak czyścić płyty winylowe?

Żeby czerpać radość z odsłuchu płyt winylowych, trzeba nie tylko odpowiednio je przechowywać, chroniąc przed uszkodzeniami, ale także czyścić we właściwy sposób. Najbardziej pieczołowita dbałość o winyle nie uchroni ich przed kurzem i pyłem.

Czyszczenie płyt winylowych z kurzu

Użytkowana płyta winylowa jest wrażliwa na tzw. elektryczność statyczną. W konsekwencji, przyciąga kurz, a także wszelkie unoszące się w powietrzu drobinki, które znajdują się w każdym domu – fragmenty tkanin, sierści zwierząt, ludzkich włosów itp.

Dlatego jeśli korzystamy z winyli i chcemy cieszyć się dobrą jakością dźwięku oraz nie narażać płyty na porysowanie z powodu osiadłych na niej nieczystości, warto wyrobić w sobie nawyk jej odkurzania zarówno przed odsłuchem, po wyjęciu z koperty i przed założeniem na talerz gramofonu, a także po odsłuchu – przed schowaniem płyty w kopercie.

Do odkurzania winyli należy używać specjalnych szczoteczek antystatycznych, za pomocą których oczyszcza się nie tylko płyty winylowe, ale również szelakowe, a nawet CD. Te ostatnie jednak przyciągają kurz znacznie słabiej, dlatego przechowywane w pudełkach czy kopertach nie wymagają częstego omiatania.

Jak poradzić sobie z większymi zabrudzeniami?

Nawet jeśli dbamy o naszą kolekcję płyt bardzo starannie, zawsze może nam zdarzyć się zabrudzić jakiś winyl nierozważnie odłożony na stolik obok słodkiego napoju albo pożyczyć go komuś, kto niekoniecznie przywiązuje dużą wagę do czystości płyt. Co wtedy? Jak pozbyć się brudu z winyla? Czy można go po prostu umyć przy użyciu wilgotnej ściereczki? A może woda zaszkodzi płycie?

Najbezpieczniej wyczyścić winyle używając do tego specjalnego preparatu. Przed użyciem produktu należy się upewnić, że nadaje się do zastosowania w przypadku płyty winylowej. Nie może przede wszystkim zawierać alkoholu, który niszczy winyl bezpowrotnie. Ta sama zasada dotyczy zresztą również płyt szelakowych.

Warto wiedzieć, że płynów do czyszczenia płyt używa się w warunkach domowych. Specjalistyczne sklepy sprzedające winyle i szelaki używane, myją je za pomocą specjalnych maszyn, które czyszczą nie tylko powierzchnię, ale również rowki, nie uszkadzając przy tym płyty.