Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 11, 2017 in Imprezy i rozrywka |

Polskie teledyski i wideoklipy. Jak zobrazować muzykę? – czyli kilka słów o początkach polskich teledysków.

Polskie teledyski i wideoklipy. Jak zobrazować muzykę? – czyli kilka słów o początkach polskich teledysków.

Kiedy i w jakiej formie pojawiły się pierwsze, polskie teledyski? Ich historia jest już dość długa i naprawdę bogata. Sięga czasów, gdy pojawiła się telewizja MTW oraz niezaprzeczalnie wiąże się z dokonaniami Jana Yacha Paszkiewicza – człowieka legendy, ojca polskich, muzycznych obrazów, absolwenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz współtwórcy Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.

Polskie teledyski i wideoklipy

Na początku lat 90. XX wieku rozpoczął on współpracę z telewizją przy programie „Lalamido”. Nicią przewodnią show były luźno powiązane ze sobą skecze, uzupełnione o animacje oraz elementy muzyczne. Z programem współpracowali m. in.: Krzysztof Skiba, Paweł Kukiz, Grzegorz Skawiński.

Z czasem Yach zaczął tworzyć polskie wideoklipy – niezależne filmy, dedykowane konkretnej piosence. Wyprodukował filmy dla takich zespołów, jak: Kat, Kult i Kazik Staszewski, De Mono, Maciej Maleńczuk, Formacja Nieżywych Schabuff, Czarno-Czarni, Hey i wielu, wielu innych. Zapoczątkował i współtworzył przez wiele lat polską scenę teledysku, dając silne podwaliny pod jej rozwój, tworząc nowe trendy i rozumiejąc, że muzyka i obraz mogą idealnie się uzupełniać.