Żywienie zwierząt hodowlanych
Hodowla zwierząt wielu ludziom wydaje się być zajęciem, do którego nie trzeba się zbytnio przygotowywać, wystarczy jedynie uzbroić się w odpowiednie miejsce, zakupić zwierzęta i jakoś będzie. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie, to zdecydowanie bardziej podobne do zakładania rodziny, gdzie należy nie tylko zapewnić bezpieczeństwo, odpowiednią przestrzeń, ale też zadbać o odpowiednie żywienie. Tutaj sprawdzą się wysłodki melasowane dobre do żywienia zwierząt hodowlanych.
Słodka pasza
Wśród wielu dostępnych na rynku pasz dla zwierząt występują wysłodki buraczane melasowane. Ten rodzaj paszy uzyskuje się przy produkcji cukru z buraków. Wysłodki poddane są wyciskaniu mechanicznemu i suszeniu – obniża się wówczas zawartość wilgoci – po czym granulowane są w pelety. Wzbogaca się je o krajankę buraków cukrowych po ekstrakcji wody i suszeniu.
Ten materiał paszowy jest wysokoenergetyczny i smakowity, dlatego dedykowany jest bydłu, na przykład w żywieniu krów – stanowi dla nich paszę o dużym potencjale energetycznym i zerowym ryzyku zakwaszenia żwacza. Dodatek melasy, który poprawia smakowitość wysłodek i zmniejsza ilość cukru, stanowi źródło energii dla bakterii bytujących w krowim żwaczu, co wpływa na poprawę bilansu białkowego oraz na mikroflorę żwacza. Takie wysłodki stanowią źródło wysokostrawnego włókna, zawierają dużą ilość pektyn, poprawiają mleczność krów. Można je stosować jako paszę treściwą, jak i jako paszę objętościową.
Przy wszystkich dobrych wpływach na bydło należy uważać z podawaniem tego rodzaju wysłodek koniom – duża ilość cukrów prostych pochodzących z melasy może przyczynić się u nich do krótkotrwałego pobudzenia, otyłości lub też problemów metabolicznych, dlatego w przypadku tych zwierząt lepszym wyborem będą wysłodki bez dodatku melasy.
Sposób podawania
Podawanie zwierzętom wysłodek melasowanych nie jest czynnością, która mogłaby przysporzyć hodowcy jakichkolwiek problemów – odbywa się to wprost na stół paszowy. Można je również podawać do TMRu.
Istnieje możliwość podania wysłodek także po ich namoczeniu, proces ten powinien trwać od 8 do 12 godzin przed karmieniem.
Zaletą tego rodzaju paszy jest również to, iż można przechowywać ją bez ponoszenie strat przez cały rok – takie magazynowanie jest więc jak najbardziej korzystne dla właściciela hodowli.
Dostępność i pakowność w Polsce
Wysłodki są rodzajem materiału paszowego, który dostępny jest przez cały rok. Aby uzyskać informację o ich producentach, warto przejrzeć strony internetowe lokalnych dostawców jak agsol.pl .
W swoich ofertach producenci mają różnej wielkości opakowania wysłodek – można uzyskać opakowania po 50 kg, jest także możliwość zamówienia takich o wadze 500 kg. W zależności od życzenia klienta mogą one być dostarczone w workach lub big bagach, sprzedaje się je także luzem.
Można zamówić je w dostawie lub też – jeśli ten sposób jest wygodniejszy lub chce się wcześniej zweryfikować dostawcę – we własnym zakresie, kiedy to klient po nie przyjeżdża.
Najnowsze komentarze